Rosjanie ujawnią kolejne materiały dot. zbrodni katyńskiej

Rosja gotowa do ujawnienia kolejnych materiałów dotyczących zbrodni katyńskiej, ale zamierza to robić stopniowo, zgodnie z obowiązującym w Rosji prawem. Takie informacje przekazał rektor rosyjskiej Akademii Dyplomatycznej profesor Anatolij Torkunow - w trakcie wideokonferencji między Moskwą i Warszawą, zorganizowanej przez rosyjską agencję informacyjną RIA-Novosti i Polską Agencję Prasową.

Anatolij Torkunow, który jest współprzewodniczącym Polsko-Rosyjskiej Komisji do Spraw Trudnych, powiedział, że rosyjskie władze są gotowe doprowadzić do tego, aby problemy związane z Katyniem przestały niepokoić polskie społeczeństwo - tak jak to się dzieje obecnie: "Mam na myśli otwarcie tych archiwów, które dotyczas nie zostały ujawnione".

Również Konstantin Kosaczow, szef Komitetu do Spraw Międzynarodowych Dumy opowiedział się za otwarciem wszystkich archiwów katyńskich. "Jestem jednoznacznie - bez jakichkolwiek zastrzeżeń - zainteresowany jako obywatel i rosyjski polityk aby te archiwa zostały ujawnione" - powiedział Konstantin Kosaczow. Zzaznaczył, że w Rosji należałoby zmienić prawo, aby umożliwić ujawnienie archiwów związanych nie tylko ze zbrodnią katyńską, ale również innymi przestępstwami reżimu stalinowskiego.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM