Udana skomplikowana operacja całkowitego przeszczepu twarzy

30-osobowy zespół hiszpańskich lekarzy przeprowadził skomplikowaną operację plastyczną. Mężczyźnie przeszczepiono niemal całą twarz od dawcy. Mężczyzna po wypadku nie miał całej twarzy i mięśni, kości policzkowych, nosa, ust, szczęki, podniebienia ani zębów.

Operację przeprowadzono w szpitalu Vall d'Hebron w Barcelonie 20 marca, ale poinformowano o niej dopiero teraz. Trwała aż 24 godziny, brał w niej udział aż 30-sosbowy zespół lekarzy.

Mężczyzna ma teraz nową twarz od linii włosów w dół. Ma na szyi bliznę, która wygląda jak drobna zmarszczka. - Wygląda jak normalna osoba. Gdyby ktoś nie wiedział, to nie powiedziałby, że kiedykolwiek był w szpitalu - mówi lekarz Joan Pere Barret.

Nie jest znana tożsamość mężczyzny, ujawniono jedynie, że mam od 20 do 40 lat i czuje się dobrze.

Na razie nie może jeść, mówić ani się uśmiechać, ale może przełykać ślinę. To dla niego rewolucja - po wypadku, kiedy w kierunku jego twarzy wystrzeliła broń, oddychał i jadł przez plastikowe rurki. Miał też problemy z mówieniem.

Odmawiał jednak operacji aż dziewięciokrotnie. Kiedy w końcu zdecydował się na nią, zaczęli z nim pracować psychologowie, którzy musieli go przygotować na nadchodzącą zmianę.

Mężczyzna czuje się dobrze. Porusza się samodzielnie, spaceruje po szpitalnej sali i ogląda telewizję. Ma opuścić szpital w ciągu dwóch miesięcy.

Widział swoją nową twarz w lustrze i spodobała mu się.

James Partridge z fundacji Zmiana Twarzy, wspierającej ludzi z urazami głowy, mówi, że była to nadzwyczajna operacja: - To fenomenalny zabieg, który zakończył się sukcesem. Wcześniej wydawało się, że przeszczep twarzy ogranicza się tylko to transplantacji skóry. Podczas tej operacji lekarze poszli znacznie dalej.

To pierwszy całkowity przeszczep twarzy. Pierwszy raz w historii doszło do przeszczepu nie tylko części twarzy, ale i kości.

Częściowy przeszczep udało się z sukcesem przeprowadzić we Francji w 2005 roku. Dokonywano ich także w Stanach Zjednoczonych i Chinach. W sumie na świecie zrobiono ich 10.

DOSTĘP PREMIUM