Niedoszłego 23-letniego zamachowca szkoliła Al-Kaida [WIDEO]

Amerykańska telewizja ABC News pokazała film ze szkolenia niedoszłego zamachowca, który w Boże Narodzenie próbował wysadzić samolot lecący z Amsterdamu do Detroit. Widać na nim, jak 23-letni Nigeryjczyk przechodzi szkolenie pod okiem Al-Kaidy w Jemenie.

Na filmie, do którego dotarła telewizja ABC News, niedoszły zamachowiec razem z innymi terrorystami ćwiczy strzelanie do celów, wśród których są m.in.: flaga Wielkiej Brytanii, gwiazda Dawida - symbol Izraela, oraz skrót ONZ.

W inny fragmencie filmu Nigeryjczyk cytuje wersety z Koranu, w których jest mowa o tym, że Bóg ukarze wszystkich, którzy nie chcą walczyć w jego imieniu.

Według ABC News, film został prawdopodobnie wyprodukowany przez Al-Kaidę na Półwyspie Arabskim, choć nie jest do końca jasne, gdzie i kiedy powstał.

25 grudnia 2009 roku Nigeryjczyk wszedł na pokład Airbusa A330 linii Northwest Airlines lecącego z Amsterdamu do Detroit. Jak ustalono w śledztwie, 23-latek miał wszyte w spodnie elementy niewielkiej bomby złożonej z 80 gramów pentrytu. Do eksplozji nie doszło, bo terroryści zastosowali zbyt mały zapalnik. Niedoszły zamachowiec został obezwładniony przez pasażerów i członków załogi samolotu.

DOSTĘP PREMIUM