Pekin otwiera granice przed ludźmi z AIDS. Za kilka dni rusza EXPO

Chińskie władze zniosły obowiązujący przez ponad dwie dekady zakaz podróży do Chin dla osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Pekin ogłosił swą decyzję na kilka dni przez rozpoczęciem EXPO w Szanghaju, które mają odwiedzić miliony obcokrajowców.

Na stronie internetowej Rady Państwowej poinformowano, że nowelizację odpowiednich przepisów dotyczących warunków przyjazdu do Chin obcokrajowców przyjęto 19 kwietnia. Nowe prawo zaczęło obowiązywać z dniem przyjęcia nowelizacji. Od teraz o chińską wizę starać się mogą osoby zakażone wirusem HIV i chore na AIDS.

Przez ponad dwie dekady w Państwie Środka obowiązywały przepisy zabraniające nosicielom wirusa HIV przyjazdu do Chin. W przeszłości zdarzały się sytuacje, kiedy wiz odmawiano przedstawicielom zagranicznych organizacji pozarządowych działających na rzecz osób zakażonych, którzy sami także byli nosicielami wirusa.

Decyzję chińskich władz z zadowoleniem przyjął sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon. Ograniczenia w podróżowaniu zagranicznych turystów będących nosicielami wirusa HIV 1 stycznia tego roku zniosły Stany Zjednoczone oraz Korea Południowa.

DOSTĘP PREMIUM