Nieoczekiwany udział papieża w nadzwyczajnej naradzie ws Legionu Chrystusa

Papież Benedykt XVI niespodziewanie dołączył do spotkania dotyczącego losów Legionu Chrystusa. Założycielowi zgromadzenia, ojcu Marcialowi Maciel Degollado zarzuca się molestowanie seminarzystów i prowadzenie podwójnego życia.

Pięciu biskupów wskazanych przez Rzym przez 8 miesięcy wizytowało zgromadzenia Legionu Chrystusa, aby zdobyć informacje na temat ich działalności. Dziś, po powrocie do Watykanu przedstawili swoje spostrzeżenia sekretarzowi stanu, kardynałowi Tarcisio Bertone. Choć nie było to planowane, do biskupów dołączył Benedykt XVI. Ostateczna decyzja dotycząca zgromadzenia zostanie podjęta po dokładnym przestudiowaniu zebranych danych.

Watykan wszczął śledztwo w sprawie ojca Degollado w 2009 roku, gdy Legion Chrystusa przyznał , że ojciec Maciel (zmarły w 2008 roku) ma córkę. Zgromadzenie przyznało również, że ich założyciel molestował seksualnie seminarzystów, a dwóch mężczyzn uważa, że jest on ich ojcem.

Oskarżenia o napastowanie przez Maciela pojawiały się już w 1990 roku, jednak zostały zatuszowane przez watykańskich stronników Legionu Chrystusa. Niejasna była też postawa papieża Jana Pawła II wobec nieujawniania skandalu. Jednakże kilka dni temu dziennik "Il Giornale" opublikował tajny dokument z procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II z 2007 roku, który ma oczyszczać polskiego papieża ze stawianych mu zarzutów ukrywania skandalu pedofilii w Kościele.

DOSTĘP PREMIUM