"Jest niedoświadczona i zbyt słaba". Ashton ustąpi?

Czy szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton ustąpi ze stanowiska? O jej możliwej rezygnacji jeszcze w tym roku w związku z powszechną krytyką napisał brytyjski dziennik "Daily Telegraph". Współpracownicy szefowej unijnej dyplomacji zaprzeczają. Mówią, że została wybrana przez europejskich liderów na pięcioletnią kadencję i dobrze wykonuje swoją pracę. Jednak część ekspertów wciąż ma jej wiele do zarzucenia.

- Każdy dzień to dla niej ciężka walka, jest niedoświadczona i zbyt słaba, by sprawować obowiązki - tak powiedział anonimowy urzędnik brytyjskiej gazecie. Z tą opinią zgadza się ekspert brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską Karel Lannoo. - To było do przewidzenia - mówi w rozmowie z Polskim Radiem. Jego zdaniem Catherine Ashton kilkakrotnie pokazała, że nie jest w stanie panować nad sytuacją i zadbać o jeden, wspólny głos Unii w świecie. - Na przykład na Haiti, po trzęsieniu ziemi, unijna pomoc w ogóle nie była koordynowana - dodaje ekspert.

Przy okazji dyskusji o Catherine Ashton wiele osób przypomniało sobie także o unijnym prezydencie, wybranym niecałe pół roku temu. Herman Van Rompuy jest niewidoczny, usunął się w cień, więc i na niego spadła krytyka. Brukselski ekspert Karel Lannoo komentuje krótko - Obecne przywództwo Unii Europejskiej to katastrofa. A powinno być silne zwłaszcza teraz, gdy Unia musi sobie poradzić z kryzysem w Grecji.

Nie brakuje też ironicznych komentarzy pod adresem Hermana Van Rompuya. Jest on bowiem miłośnikiem i autorem poezji haiku, w połowie kwietnia nawet wydał swój tomik. - Zająłby się lepiej grecką tragedią - można usłyszeć w brukselskich kuluarach.

TOK FM PREMIUM