Grecja: negocjacje ws. pomocy zakończone. Bruksela milczy

Grecja, pogrążona w kryzysie i czekająca na pomoc finansową informuje, że porozumiała się w sprawie warunków jej przyznania. Władze w Atenach mówią, że zakończyły pomyślnie negocjacje z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Bruksela nie potwierdza jednak oficjalnie tych informacji.

Komisja Europejska nie chce na razie komentować doniesień z Aten, ale jeśli okażą się one prawdziwe, to rano powinny zostać ogłoszone szczegóły porozumienia, czyli warunki, które Grecja będzie musiała spełnić, by otrzymać finansowe wsparcie.

Z dotychczasowych informacji wynika, że władze w Atenach zaakceptowały drastyczny plan oszczędnościowy - bolesne reformy, podwyżki podatków, zamrożenie płac i cięcia budżetowe w najbliższych trzech latach.

Gdy grecki rząd już oficjalnie poinformuje o swoich zobowiązaniach, wtedy strefa euro ustali wysokość pomocy. Mówi się, że finansowe wsparcie, w formie dwustronnych pożyczek krajów należących do strefy, ma w tym roku wynieść 30 miliardów euro. Pojawiły się też nieoficjalne informacje, że w ciągu trzech lat Grecja otrzyma 120 miliardów euro, ale tej kwoty żaden z unijnych urzędników ani dyplomatów nie chciał potwierdzić. Ostateczną kwotę powinni uzgodnić na niedzielnym spotkaniu w Brukseli ministrowie finansów eurolandu.

Wszyscy liczą na porozumienie, ale jeśli okaże się ono niemożliwe, to kolejną okazją może być nadzwyczajny szczyt strefy euro, który wstępnie zaplanowano na 10 maja.

DOSTĘP PREMIUM