Próba zamachu na Times Square: Poszukiwania mężczyzny z nagrania [WIDEO]

- Nie ma żadnych dowodów, że za próbą zamachu stoi Al-Kaida lub inna organizacja terrorystyczna - zapewnił burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg. Nowojorska policja poszukuje w tej chwili około 40-letniego mężczyzny, którego widać na opublikowanym prze policję nagraniu.

- Na taśmie widać jak mężczyzna ten odwraca się w kierunku samochodu z ładunkiem wybuchowym. Potem zdejmuje ciemną koszulę, pod którą ma inną w kolorze czerwonym - poinformował komisarz nowojorskiej policji Ray Kelly. Mężczyzna wkłada koszulkę do torby, rozgląda się i odchodzi. Zarejestrowała to kamera bezpieczeństwa zainstalowana niedaleko Times Square.

Zamachowiec z Nowego Jorku? - nagranie monitoringu

Do próby zamachu na Times Square przyznała się organizacja pod nazwą Pakistańscy Talibowie. Szef nowojorskiej policji podkreślił jednak, że nic nie wskazuje na to by była to prawda. Kelly przypomniał, że już wcześniej chwaliła się zamachami, których nie przeprowadziła.

Także burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomerg w specjalnym wystąpieniu zapewnił: Nie ma żadnych dowodów, że za zamachem stoim Al-Kaida lub jakiekolwiek inne ugrupowanie terrorystyczne.

Znaleziono bombę

Do incydentu na Times Square doszło w sobotę wieczorem. Wtedy to uliczny sprzedawca koszulek zauważył dym wydobywający się z ciemnozielonego Nissana Pathfindera i powiadomił o policję. Z placu ewakuowano tysiące osób.

Na miejsce wezwano pirotechników. Znaleźli oni w samochodzie trzy butle z propanem, 2 kanistry z benzyną, sztuczne ognie oraz prowizoryczny zapalnik z kabli i budzika. W aucie był również biały granulowany proszek. Początkowo przypuszczano, że jest to substancja wybuchowa. Proszek okazał się jednak nawozem sztucznym, który nie mógł eksplodować.

DOSTĘP PREMIUM