Wulkan kontratakuje: Irlandia zamyka przestrzeń powietrzną

Irlandzka agencja powietrzna ogłosiła, że zamknie od 6 rano do 12 w południe (od 8 do 14 czasu polskiego) przestrzeń powietrzną nad krajem. Czy to powrót paraliżu lotniczego sprzed trzech tygodni?

Nowa chmura pyłu z islandzkiego wulkanu zbliża się do Europy a władze na Wyspach Brytyjskich zamykają część przestrzeni powietrznej. Dziś przez kilka godzin zamknięte będzie niebo nad Irlandią i mała cześć przestrzeni powietrznej nad Wielką Brytanią.

Władze uspokajają, że restrykcje nie dotkną połączeń pomiędzy Wielką Brytanią i Europą kontynentalną. Wszystkie lotniska na kontynencie będą funkcjonować normalnie. Działać też będzie londyńskie lotnisko Heathrow.

Ruch lotniczy w Europie był przez ponad tydzień sparaliżowany z powodu unoszącej się nad kontynentem chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii. Pomiędzy 15 a 21 kwietnia anulowano ponad 100 tys. połączeń lotniczych z i do krajów europejskich. Wulkanolodzy przestrzegają, że erupcja wulkanu Eyjafjoll może zapowiadać wybuch o wiele większej i groźniejszej Ketli.

DOSTĘP PREMIUM