Kim Dzong Il odwiedzi Chiny? Widziano jego pociąg

Południowokoreańskie media spekulują, że dziś w Pekinie może dojść do spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila z prezydentem Chin Hu Jintao. Zarówno władze Chin jak i Phenian wciąż nie potwierdzają jednak medialnych doniesień o wizycie północnokoreańskiego dyktatora w Chinach.

Anglojęzyczny dziennik "China Daily" publikuje informacje o domniemanej wizycie Kim Dzong Ila w Państwie Środka, powołując się na relacje światowych agencji informacyjnych. Według doniesień mediów południowokoreańskich i japońskich, luksusowy pociąg, którym zazwyczaj podróżuje Kim Dzong Il przekroczył granicę Chin wczoraj rano. Północnokoreański dyktator noc z poniedziałku na wtorek spędzić miał w jednym z hoteli w portowym mieście Dalian. Fotoreporterom udało się wczoraj sfotografować w tym mieście mężczyznę, w towarzystwie licznej ochrony, który wyglądem przypomina północnokoreańskiego dyktatora.

Informacje o wizytach Kim Dzong Ila w Chinach utrzymywane są zazwyczaj w tajemnicy. Pekin stara się nakłonić Koreę Północną, by zgodziła się na powrót do stołu sześciostronnych negocjacji. Impas w rozmowach na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego utrzymuje się już od ponad roku.

DOSTĘP PREMIUM