Mężczyzna z przeszczepioną twarzą pierwszy raz pokazał się publicznie

Hiszpan, który w styczniu przeszedł operację przeszczepu twarzy po raz pierwszy pokazał się publicznie. Mężczyzna pojawił się na konferencji prasowej w Sevilli, na której lekarze zaprezentowali efekt skomplikowanego zabiegu usunięcia z twarzy potężnego guza i przeszczepienia w to miejsce skóry pobranej od innego dawcy.

Pacjent po raz pierwszy pojawił się dziś na konferencji prasowej w szpitalu w Sevilii. Mężczyzna, którego przedstawiono jako Rafael uściskał lekarzy i podziękował rodzinie dawcy.

Zabieg okazał się bardzo skomplikowany. Lekarze przeszczepili pacjentowi prawie dwie trzecie powierzchni twarzy. Przed operacją tę część pokrywał potężny guz.

To druga tego typu operacja wykonana przez hiszpańskich lekarzy. Miesiąc temu podobny zabieg przeprowadzono w szpitalu w Barcelonie. Do tej pory na cały świecie wykonano 11 podobnych operacji. Pionierką tego typu zabiegów jest pochodząca z Polski lekarka Maria Siemionow, która jest szefem zespołu amerykańskich transplantologów z Cleveland. Dr. Siemionow w 2008 r. przeprowadziła największy i najbardziej skomplikowany jak do tej pory przeszczep twarzy na świecie.

\

DOSTĘP PREMIUM