Sąd: Nie płacisz podatku - nie bierzesz udziału w życiu Kościoła

Obywatele Niemiec nie mogą uczestniczyć w życiu Kościoła nie płacąc podatku kościelnego. Precedensowy wyrok w tej sprawie wydał sąd w Mannheim w Badenii-Wirttembergii.

Sąd rozpatrywał sprawę katolickiego profesora Hartmuta Zappa, który przestał płacić podatek na Kościół, ale chciał zachować prawo do bycia aktywnym członkiem wspólnoty wiernych. Zapp powołał się na opublikowane w marcu 2006 roku stanowisko Papieskiej Rady do spraw Tekstów Prawnych. Według niego, dokument dopuszcza rezygnację z płacenia podatku kościelnego bez jednoczesnego występowania z Kościoła.

Profesor wygrał sprawę w pierwszej instancji, ale odwołanie złożyła archidiecezja we Fryburgu. Sąd w Mannheim przyznał jej rację, argumentując, że takie stanowisko jest niezgodne z niemiecką konstytucją. Sąd zastrzegł, że tylko Kościół może podjąć decyzję o likwidacji podatku kościelnego.

W Niemczech jego wysokość wynosi w zależności od kraju związkowego 8 lub 9 procent podatku dochodowego. Wierni mogą zrezygnować z uiszczania tego świadczenia, ale automatycznie oznacza to wystąpienie z Kościoła. Tracą więc prawo do sakramentów, takich jak kościelny ślub czy pogrzeb. Nie mogą też podjąć pracy w kościelnych instytucjach.

DOSTĘP PREMIUM