Ostateczne wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii. Konserwatyści bez większości

Konserwatyści wygrali wybory w Wielkiej Brytanii, ale, według sondaży, nie uda im się samodzielnie stworzyć rządu. Liberalni Demokraci - którzy mieli być czarnym koniem wyborów - mogą uzyskać wynik gorszy niż ten sprzed 5 lat. Partia Pracy poniosła porażkę i zapewne straci ponad 100 mandatów.

W wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii przeliczono już głosy w 648 z 649 okręgów wyborczych (w jednym z okręgów wybory odbędą się 27 maja). Prowadząca Partia Konserwatywna zdobyła 306 miejsc w Izbie Gmin, Partia Pracy 258, a Liberalni Demokraci 57, a pozostałe partie i niezależni - 27.

Oznacza to, że żadna partia nie uzyskała większości potrzebnej do samodzielnego utworzenia rządu. Konserwatyści kierowani przez Davida Camerona będą jednak najsilniejszym ugrupowaniem w brytyjskim parlamencie.

Pierwszy raz od 1974 r. Wielka Brytania będzie miała tzw. "zawieszony parlament", czyli do uzyskania większości konieczne będą rozmowy koalicyjne. Partnerem do koalicyjnych rozmów dla konserwatystów będą najprawdopodobniej Liberalni Demokraci kierowani przez Nicka Clegga. - Wyborcy odrzucili rządy laburzystów i są otwarci na argumenty prezentowane przez Davida Camerona i moich kolegów - powiedział w telewizji BBC po ogłoszeniu wyników Michael Gove, jeden z liderów Partii Konserwatywnej.

Jak do tej pory w trakcie trzech kolejnych wyborów sondaże exit polls niemal dokładnie wskazywały zwycięzcę. Jednak nie zawsze w pełni udało się przewidzieć ilość uzyskanych przez niego mandatów. W 1992 r. exit polls wskazywały, że Wielka Brytania będzie miała tzw. "zawieszony parlament". Ostatecznie jednak konserwatyści uzyskali potrzebną większość.

Wynik dzisiejszych wyborów oznacza porażkę Partii Pracy, która sprawowała rządy na Wyspach przez ostatnie 13 lat. W 2005 roku Partia Pracy zdobyła 356 mandatów, Konserwatyści 197, a Liberalni Demokraci 62.

DOSTĘP PREMIUM