Młodzi żołnierze wracają z wojny i giną w domu

Zagrożenie życia jest wpisane w zawód żołnierza. Okazuje się jednak, że młodzi woskowi są narażeni na gwałtowną śmierć nie tylko na froncie wojennym, ale również po powrocie do domu. Według badań przytaczanych przez ScienceDaily, najczęstszą tragiczną przyczyną śmierci młodych weteranów jest samobójstwo.

Amerykańscy naukowcy przyjrzeli się przypadkom nagłych zgonów wśród młodych weteranów w Północnej Karolinie. Posługując się danymi z lat 2004-2006, badacze odkryli 132 tragiczne przypadki śmiertelne wśród młodych byłych żołnierzy. 51 z nich zginęło w wieku 18-24 a 81 w wieku 25-34.

Najczęstszą przyczyną nagłej śmierci weteranów jest samobójstwo - dotyczy 70 proc. przypadków. Prawie połowa z ofiar (43 proc.) borykała się z chorobami psychicznymi, głównie z depresją. U wszystkich powojennych samobójców stwierdzono kryzys na dwa tygodnie przed śmiercią. Problemy w związku przyczyniły się do ponad połowy prób samobójczych weteranów, a problemy w pracy do 21 proc. z nich.

Wśród najmłodszej grupy weteranów, w wieku18-24 stwierdzono także zwiększoną ilość zabójstw wynikających z konfliktów interpersonalnych. Jednakże biorąc pod uwagę grupę byłych żołnierzy w szerszym przedziale wiekowym 18-34, ryzyko udziału w zabójstwie jest u nich niższe niż wśród osób w tym samym wieku, które nie miały doświadczeń wojennych.

Broń palna była użyta w 67 proc. wypadków śmiertelnych weteranów, podczas gdy śmierć przez powieszenie dotyczyła 24 proc. tragicznie zmarłych byłych żołnierzy.

Naukowcy apelują o zapewnienie młodym, powracającym do domu żołnierzom pomocy specjalistycznej. Weterani wymagają wsparcia w leczeniu depresji, zmaganiach z zespołem stresu pourazowego i innymi chorobami psychicznymi. Należy monitorować sposoby przechowywania przez nich broni palnej i przypadki przemocy domowej.

Badania dotyczące gwałtownych wypadków śmiertelnych z udziałem weteranów, zostały zaprezentowane kilka dni temu podczas dorocznego spotkania pediatrów w Vancouver.

DOSTĘP PREMIUM