Młodzi żołnierze wracają z wojny i giną w domu
Amerykańscy naukowcy przyjrzeli się przypadkom nagłych zgonów wśród młodych weteranów w Północnej Karolinie. Posługując się danymi z lat 2004-2006, badacze odkryli 132 tragiczne przypadki śmiertelne wśród młodych byłych żołnierzy. 51 z nich zginęło w wieku 18-24 a 81 w wieku 25-34.
Najczęstszą przyczyną nagłej śmierci weteranów jest samobójstwo - dotyczy 70 proc. przypadków. Prawie połowa z ofiar (43 proc.) borykała się z chorobami psychicznymi, głównie z depresją. U wszystkich powojennych samobójców stwierdzono kryzys na dwa tygodnie przed śmiercią. Problemy w związku przyczyniły się do ponad połowy prób samobójczych weteranów, a problemy w pracy do 21 proc. z nich.
Wśród najmłodszej grupy weteranów, w wieku18-24 stwierdzono także zwiększoną ilość zabójstw wynikających z konfliktów interpersonalnych. Jednakże biorąc pod uwagę grupę byłych żołnierzy w szerszym przedziale wiekowym 18-34, ryzyko udziału w zabójstwie jest u nich niższe niż wśród osób w tym samym wieku, które nie miały doświadczeń wojennych.
Broń palna była użyta w 67 proc. wypadków śmiertelnych weteranów, podczas gdy śmierć przez powieszenie dotyczyła 24 proc. tragicznie zmarłych byłych żołnierzy.
Naukowcy apelują o zapewnienie młodym, powracającym do domu żołnierzom pomocy specjalistycznej. Weterani wymagają wsparcia w leczeniu depresji, zmaganiach z zespołem stresu pourazowego i innymi chorobami psychicznymi. Należy monitorować sposoby przechowywania przez nich broni palnej i przypadki przemocy domowej.
Badania dotyczące gwałtownych wypadków śmiertelnych z udziałem weteranów, zostały zaprezentowane kilka dni temu podczas dorocznego spotkania pediatrów w Vancouver.