Rosyjska prasa: Przesłanie Kaczyńskiego to niespodzianka

Rosyjski dziennik "Nowyje Izwiestia" twierdzi, że niespodzianką dla wielu Polaków było posłanie Jarosława Kaczyńskiego ?Do przyjaciół Rosjan?. Gazeta zauważa, że prezes PiS "znany do niedawna jako ideolog antyrosyjskiej polityki Warszawy" - wezwał do budowy "przyjacielskich i dobrosąsiedzkich stosunków".

"Nowyje Izwiestia" poinformowały też, że w wielu polskich miastach gdzie są groby radzieckich żołnierzy zapalono 9 maja setki tysięcy świec. Gazeta pisze, że przed obchodami Dnia Zwycięstwa, Episkopat Polski i znani w kraju ludzie zwrócili się do Polaków z apelem o uczczenia pamięci radzieckich żołnierzy którzy zgineli na polskiej ziemi.

Z kolei rządowa "Rossijskaja Gazieta" pisze o wizycie Bronisława Komorowskiego w Rosji. Dziennik zwraca uwagę, że zaraz po zakończeniu moskiewskich obchodów 65 rocznicy zwycięstwa marszałek Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, pojechał do Smoleńska.

"Rossijakaja Gazieta" informuje, że członkowie polskiej delegacji odwiedzili miejsce gdzie zginął "prezydent Lech Kaczyński z małżonką i 94 innymi Polakami odgrywającymi ważną rolę w społeczno-politycznym życiu Polski".

Gazeta podała też, że ze Smoleńska polska delegacja pojechała do Katynia gdzie odprawiona została msza święta. Przytacza też słowa marszałka polskiego Sejmu o nadziei na zmianę rosyjskiego stosunku do sprawy katyńskiej.

TOK FM PREMIUM