Masz wątpliwości co do podjętej decyzji? Umyj ręce

Dzięki wcześniejszym badaniom wiemy już, że, mycie rąk jest higieną nie tylko ciała, ale daje też poczucie czystszego sumienia. Ostatnie badania, przytaczane przez ScienceDaily pokazują, że umyte ręce wpływają także na sposób postrzegania podjętych przez nas decyzji i zachowań, które nie mają implikacji moralnych.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Michigan, poproszono studentów, aby w ramach rzekomych testów konsumenckich wybrali 10 spośród 30 płyt CD, które chcieliby mieć na własność. Potem uczestnicy mogli wybrać jedną płytę, która znalazła się na ich piątej lub szóstej pozycji, którą dostali jako dowód wdzięczności. Następnie pod pretekstem udziału w osobnych badaniach, zaproszono studentów do wypowiedzenia się na temat mydła w płynie. Połowa z nich została poproszona o zwykłe przyjrzeniu się butelce, a pozostali zostali poproszeni o umycie rąk badanym mydłem. Po tej części uczestnicy powrócili do poprzedniego badania i prośby o sporządzenie rankingu płyt CD jeszcze raz.

Osoby, które nie myły rąk, kategoryczniej niż wcześniej wypowiadali się o swoich wyborach i borykali się z wątpliwościami. Uczestnicy z "czystymi rękami" nie mieli już potrzeby usprawiedliwiania swoich wyborów, kiedy pozycjonowali listę płyt.

Według autorów badań, przytaczane wyniki świadczą o tym, że mycie rąk pomaga nam się pozbyć nie tylko śladów przeszłych niemoralnych zachowań, ale także oczyścić się ze śladów naszych decyzji, redukując potrzebę ich usprawiedliwienia.

DOSTĘP PREMIUM