Francuski parlament: Burka sprzeczna z wartościami narodowymi

Francuskie Zgromadzenie Narodowe jednomyślnie przyjęło rezolucję potępiającą noszenie przez kobiety burki, czyli ubrania zakrywającego całe ciało i twarz. W rezolucji zapisano, że noszenie burki "sprzeciwia się wartościom narodowym".

Decyzja izby niższej parlamentu to krok w kierunku zakazu noszenia burki i nikabu (chusty pozostawiającej tylko szczelinę na oczy) we Francji. Francja stałaby się tym samym drugim krajem w Europie (po Belgii) który zakazałby noszenia islamskich zasłon twarzy.

"Pełna zasłona stoi w sprzeczności z zasadami, które dzielimy i podstawowymi wartosciami, według których żyjemy - powiedziała przed głosowaniem minister sprawiedliwości Michele Alliot-Marie - Rząd jest zdeterminowany, żeby podjąć wszelkie kroki by zwalczyć te praktyki, które sa sprzeczne z wartościami Republiki - dodała.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 434 członków Zgromadzenia. Przeciw nie głosował nikt. 30 posłów partii komunistycznej w geście protestu opuściło salę przed głosowaniem.

W następnym tygodniu gabinet prezydenta Sarkozy'ego będzie debatował nad szkicem ustawy, która nałoży kary grzywny na kobiety, które noszą burkę lub nikab i kary więzienia dla mężczyzn, którzy zmuszają swoje żony i córki do noszenia zasłon. Ustawa trafi do parlamentu w czerwcu.

Francuzi podzieleni w sprawie burek

Burka dzieli francuską opinię publiczną. Jej całkowitego zakazu domaga się jedna trzecia ankietowanych Francuzów, kolejnych 30 procent chce zakazu noszenia burki w niektórych miejscach publicznych. Większość przeciwników burki wskazuje na względy praktyczne - klientka w banku musi mieć odsłoniętą twarz, bo w przeciwnym razie trudno będzie zidentyfikować na przykład sprawców napadu, a takie przypadki już miały miejsce.

Gorąca batalia wokół muzułmańskich zasłon trwa we Francji już od blisko roku . Wiele razy na ten temat wypowiadał się prezydent Nicolas Sarkozy, którego zdaniem burka "nie jest mile widziana na terytorium Republiki", gdyż "godzi w godność kobiety".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM