Petycja filmowców z Cannes w obronie Polańskiego

Filmowcy uczestniczący w festiwalu w Cannes wyrazili poparcie dla Romana Polańskiego. Wśród sygnatariuszy petycji w sprawie reżysera znalazł się między innymi Jean Luc Godard.

Petycję w sprawie Romana Polańskiego zamieścił na swojej stronie internetowej pisarz i filozof, a równocześnie przyjaciel reżysera, Bernard Henri-Lévy.

Sygnatariusze petycji mówią między innymi o swoim "zdumieniu" w związku z informacjami podanymi przez Romana Polańskiego w jego oświadczeniu z 2 maja. Reżyser mówił wtedy o protokole zeznań byłego prokuratora Rogera Gunsona, który oświadczył, że Roman Polański odbył już karę wymierzoną przed 33 laty przez amerykańskiego sędziego. Autorzy petycji uważają, że ten protokół jest bardzo ważny i dziwią się, iż amerykański wymiar sprawiedliwości blokuje ujawnienie go. W petycji stwierdza się następnie, że amerykańskie żądanie ekstradycji jest oparte na kłamstwie.

Sygnatariusze - między innymi Jean-Luc Godard, Agn?s Varda i Bernard Tavernier - domagają się, aby władze szwajcarskie "nie wierzyły na słowo gubernatorowi Schwartzeneggerowi i jego prokuratorom".

DOSTĘP PREMIUM