Tusk odbierze nagrodę Karola Wielkiego. Docenili jego wkład w jednoczenie Europy

Premier Donald Tusk przyleciał do Akwizgranu w Niemczech, gdzie dziś odbierze nagrodę Karola Wielkiego - za wkład w jednoczenie Europy. To najważniejsze wyróżnienie przyznawane w Niemczech otrzymują politycy i instytucje, którzy szczególnie zasłużyli się dla jedności europejskiej.

Wieczorem organizatorzy nagrody wydali uroczystą kolację na cześć laureata. Donaldowi Tuskowi będzie towarzyszyła liczna delegacja z Polski. Na liście gości zaproszonych przez premiera znajdują się między innymi, Władysław Bartoszewski, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek, Marek Belka, Jan Krzysztof Bielecki, Kazimierz Marcinkiewicz, Józef Oleksy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Andrzej Wajda, Anda Rottenberg, Leon Tarasiewicz i Norman Davies.

Dziś laudację na cześć szefa polskiego rządu wygłosi kanclerz Niemiec Angela Merkel. Początek uroczystości godz. 11. Tusk otrzyma nagrodę im. Karola Wielkiego za "niebanalną biografię w służbie wolności i demokracji oraz w uznaniu szczególnych zasług dla porozumienia i współpracy Rzeczpospolitej Polskiej z jej europejskimi partnerami" - poinformowało w komunikacie kuratorium niemieckiego miasta Akwizgran, które jest organizatorem nagrody.

DOSTĘP PREMIUM