"Holandia, Holandia" - mamrotał cudem ocalały w katastrofie lotniczej chłopiec

Chłopiec, który jako jedyny przeżył katastrofę pasażerskiego samolotu w Trypolisie to dziewięciolatek z Holandii - donoszą agencje

Minister spraw zagranicznych Holandii, Maxime Verhagen przekazał mediom, że chłopiec na pytanie lekarzy, skąd jest powtarzał: "Holandia, Holandia". Podał też swoje imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. 9-latek, który jako jedyny przeżył wczorajszy wypadek, nazywa się Ruben van Assouw - To prawdziwy cud - skomentował przeżycie chłopca szef europejskiego parlamentu, Jerzy Buzek

Jak pokazała libijska telewizja, ciemnowłosy chłopiec, mocno osłabiony, miał wyraźnie spuchnięte oko, oddychał przez maskę tlenową. Do jego ciała podłączono kilka kroplówek. Chłopiec przeszedł operacje obu nóg, które odniosły najpoważniejsze obrażenia. Według lekarzy jego stan rokuje na poprawę.

9-latka odwiedzili wujek i ciotka, którzy przylecieli do Trypolisu samolotem holenderskiego MSZu. Będą go chcieli jak najszybciej przewieźć do Holandii. Według lokalnej gazety Brabants Dagblad, chłopiec był z rodziną w RPA na safari. W katastrofie zginęli jego rodzice i 11-letni brat - podał telegraph.co.uk.

W ostatnich dziesięciu latach znanych jest co najmniej 5 przypadków cudem ocalałych z katastrof lotniczych osób. Rok temu dwunastoletnia dziewczyna została znaleziona uczepiona na szczątkach samolotu, który rozbił się nad wodami Oceanu Indyjskiego 13 godzin po katastrofie.

Według niektórych ekspertów dzieci mają większe szanse na przeżycie ze względu na swoje małe rozmiary. Inni uważają, że ponieważ każda katastrofa jest inna, trudno tu o zasadę, która miałaby dawać większe szanse na przeżycie. Na pewno jednak szanse te zwiększa odpowiednie zabezpieczenie się przez zapięcie pasów.

W katastrofie samolotu pasażerskiego Airbusa A330 zginęły 103 osoby. Większość z nich to Holendrzy. W całej Holandii wczoraj flagi opuszczono do połowy masztu, a kampania do wyborów parlamentarnych zawieszona na czas żałoby.

DOSTĘP PREMIUM