Ofiary śmiertelne starć w Bangkoku. Polak trafiony gumową kulą

W nocnych starciach w stolicy Tajlandii między siłami rządowymi a zwolennikami byłego premiera zginęło 16 osób. Wśród 141 rannych w walkach w centrum Bangkoku są również obcokrajowcy, w tym jeden Polak.

Polska konsul w Bangkoku Karolina Kowalczyk-Sabat poinformowała IAR, że jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Dodała, że na swoją prośbę został na noc w szpitalu. Polak najpewniej został przypadkowo trafiony gumową kulą. Konsul zastrzegła, że antyrządowe protesty nie zagrażają turystom, gdyż odbywają się w izolowanych miejscach tajskiej stolicy

Protesty w Bangkoku trwają od dwóch miesięcy. Zwolennicy byłego premiera Shinawatry żądają ustąpienia obecnego rządu i rozpisania przedterminowych wyborów. Przebywający na emigracji były premier Tajlandii Thaksin Shinawatra zaapelował wczoraj do rządu o wycofanie wojska z ulic Bangkoku i podjęcie rozmów z protestującymi. Z podobnym apelem wystąpił przywódca "czerwonych koszul" Nattawut Saikuar. W wywiadzie dla zagranicznych mediów zasugerował on, że jeśli nie zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu ofensywy tajlandzkiego wojska na obóz zwolenników opozycji, w Tajlandii może dojść do wojny domowej.

DOSTĘP PREMIUM