Jerozolima: ortodoksyjni Żydzi starli się z policją [ZDJĘCIA]

Ultraortodoksyjni Żydzi w Jerozolimie starli się z policją. Protestujący podpalili kontenery na śmieci, pobili pracowników służb miejskich i zablokowali ulice w swoich dzielnicach. Władze Jerozolimy szacują straty na pół miliona dolarów.

Ultraortodoksi wywołują zamieszki w Jerozolimie i Aszkelonie od kilku dni. Nie podoba im się plan przeniesienia starożytnych grobów, które znajdują się w pobliżu szpitala w Aszkelonie. Na ich miejscu ma zostać zbudowane nowe sale dla pogotowia. Protestowali także przeciwko aresztowaniu członka ich wspólnoty, który razem z kilkoma innymi osobami odbił z rąk policji ciało 25-letniej kobiety, aby zapobiec planowanej autopsji.

Ultraortodoksi podpalali kontenery na śmieci i blokowali główne ulice w swoich dzielnicach. Policjantów obrzucili kamieniami. Wcześniej pobili kilku pracowników służb miejskich. Władze zdecydowały więc o zawieszeniu usługi, między innymi wywożenia śmieci.

Władze Jerozolimy szacują starty (zniszczone kontenery na śmieci, uszkodzone drogi, latarnie uliczne i samochody) na pół miliona dolarów. Świeccy mieszkańcy miasta z "Forum na rzecz Wolnej Jerozolimy" w liście do burmistrza domagają się obciążenia kosztami sprawców zamieszek.

DOSTĘP PREMIUM