Izraelczycy rozkopali cmentarz muzułmański. Chcą tam zbudować Muzeum Tolerancji

Izraelczycy rozkopali w zachodniej Jerozolimie średniowieczny cmentarz muzułmański. Zniszczono ponad 1000 szkieletów. Według świadków robotnicy w pośpiechu usuwali szczątki, żeby przygotować teren pod inwestycję.

Dziennik "Haaretz" opublikował relacje świadków i zdjęcia . Na miejscu nekropolii ma powstać Muzeum Tolerancji. Inicjatywa ta, wysunięta przez Centrum Szymona Wiesenthala, budzi sprzeciw muzułmanów i wielu izraelskich naukowców. Muzułmanie nie korzystali z cmentarza od 1948 roku, kiedy to Izraelczycy zajęli zachodnią Jerozolimę.

Na opublikowanych zdjęciach widać część z 1000 uszkodzonych szkieletów. Świadkowie twierdzą, że robotnicy w pośpiechu usuwali szczątki, aby przygotować teren pod inwestycję.

Sprawa budzi kontrowersje w całym kraju. Izraelscy naukowcy i muzułmanie próbowali zablokować budowę Muzuem Tolerancji, ale Sąd Najwyższy wydał zgodę na jej kontynuowanie. Przeciwnicy projektu uważają, że zabytkowy cmentarz należy zachować, a muzeum postawić w innym miejscu. Dla kontrastu podają, że cmentarz żydowski w muzułmańskiej, wschodniej części Jerozolimy został odnowiony i jest pielęgnowany.

Centrum Szymona Wiesenthala, archeolodzy i izraelskie władze zaprzeczają doniesieniom dziennika "Haaretz". Utrzymują, że prace przebiegały zgodnie z przepisami. Nikt nie potrafi jednak podać, jak wiele szkieletów zniszczono.

DOSTĘP PREMIUM