Buzek apeluje do władz Białorusi: Zaprzestańcie represji

Białoruscy opozycjoniści z zadowoleniem przyjęli apel przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Wezwał on władze Białorusi do zaprzestania represji wobec opozycji.

Wypowiedzi szefa Parlamentu Europejskiego cytują wszystkie niezależne białoruskie media. Buzek, który spotkał się w Strasburgu z liderami białoruskiej opozycji Anatolijem Lebiedźką i Jarosławem Romańczukiem, powiedział, że sytuacja w zakresie przestrzegania praw człowieka na Białorusi drastycznie się pogorszyła.

Jerzy Buzek wystosował swój apel po kolejnych zatrzymaniach opozycjonistów na Białorusi i rewizjach w ich biurach i mieszkaniach. Wielu białoruskich polityków cieszy się z takiej reakcji, ale ma żal do eurodeputowanych, że zbyt późno zorientowali się, iż z Aleksandrem Łukaszenką nie należy prowadzić żadnych negocjacji.

Andrej Sannikow z ruchu "Europejska Białoruś" wielokrotnie apelował do europejskich posłów o zdecydowane reakcje na każdy przejaw łamania praw człowieka. Przywódca niezależnych związków zawodowych Aleś Michalewicz jest przekonany, że władze w Mińsku rozumieją tylko język sankcji i ograniczeń. Także Anatolij Lebiedźka ze Zjednoczonej Partii Obywatelskiej jest zdania, że Bruksela powinna bardziej zdecydowanie wymuszać reformy na Łukaszence.

DOSTĘP PREMIUM