Iran. Pielgrzymka do Mekki okazją do ucieczki do USA

Pielgrzymka do Mekki jest dla wielu Irańczyków okazja do ucieczki z kraju. Przez Arabię Saudyjską przedostają się do Stanów Zjednoczonych.

Pątnicy z łatwością otrzymują saudyjskie wizy umożliwiające im odwiedzenie świętych miejsc islamu - Mekki i Medyny. Religijne podróże trwają przez cały rok w ramach umry, czyli tak zwanych pielgrzymek mniejszych. Najważniejszy jest jesienny hadż, główna pielgrzymka, którą każdy zdrowy muzułmanin powinien odbyć raz w życiu.

Na ucieczkę z Iranu decydują się przede wszystkim ludzie związani z administracją państwową - powiedziała specjalnemu wysłannikowi Polskiego Radia irańska studentka Shirin. Po wylądowaniu na ziemi saudyjskiej uchodźcy udają się do jednego z kilku tamtejszych konsulatów amerykańskich. Najczęściej trafiają do Dżeddy, do której z Mekki samochodem jedzie się półtorej godziny. Z uzyskaniem wizy nie mają kłopotów.

Z Arabii Saudyjskiej emigranci jadą do Kalifornii, w której mieszka 600 tysięcy Irańczyków. W całych Stanach Zjednoczonych żyje prawie 2 miliony imigrantów z Iranu.

DOSTĘP PREMIUM