Ukraiński historyk: "Mieliśmy codziennie taki Katyń"

W ukraińskiej telewizji publicznej pokazano film ?Katyń". Projekcja została poprzedzona rozmową z politologiem i historykiem Ołeksandrem Palijem, który tłumaczył, czym jest dla Polaków tragedia, do której doszło w podsmoleńskim lesie. - Mieliśmy praktycznie codziennie taki Katyń - powiedział Palij.

Ołeksandr Palij podkreślił, że Ukraińcy doskonale rozumieją Polaków, ponieważ sami ucierpieli w wyniku represji stalinowskich. "W latach 1932 - 33 pod względem liczby zabitych mieliśmy praktycznie codziennie taki Katyń" - powiedział.

Na Ukrainie jednak o ofiarach radzieckich władz mówi się o wiele mniej niż w Polsce. Zdaniem Ołeksandra Palija, należałoby to zmienić. "Musimy rozumieć przez co przeszli w strasznym XX wieku nasi przodkowie. Należy wyciągnąć prawidłowe wnioski - musimy naprawdę bronić swojego kraju" - dodał.

Wcześniej Ukraińcy mogli obejrzeć film "Katyń" w kinach. Projekcja w telewizji była jednak uniemożliwiana przez rosyjską firmę, która była właścicielem praw do tego typu pokazów. Sytuację zmieniła katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM