Polska skrytykowana w Kongresie USA, bo zwleka ze zwrotem mienia żydowskiego

Przewodniczący Komisji Helsińskiej Kongresu Stanów Zjednoczonych senator Ben Cardin skrytykował Polskę za zwlekanie z restytucją mienia żydowskiego. Z kolei przedstawiciel rządu USA Stuart Eizenstat wyraził nadzieję, że problem ten zostanie wkrótce rozwiązany.

- Kolejne polskie rządy obiecywały załatwienie sprawy rekompensat. Żaden tego nie zrobił - powiedział senator Ben Cardin podczas posiedzenia Komisji Helsińskiej w Waszyngtonie. Polityk wskazał dwa kraje, które nie rozwiązały problemu restytucji mienia żydowskiego: Litwę i Polskę.

Cardin powiedział, że zdaje sobie sprawę iż z powodu zmiany granic i masowych przesiedleń ludności, restytucja mienia w Polsce jest skomplikowana. - Rozwiązanie tego problemu jest trudne ale nie jest niemożliwe - dodał.

Przed komisją Helsińską wystąpił wczoraj ambasador Stuart Eisenstat, delegat rządu USA na konferencję w sprawie zwrotu majątków zrabowanych podczas II Wojny Światowej, która odbyła się w Pradze. Eisenstat powiedział, że przygotowywana w Polsce ustawa reprywatyzacyjna zawiera pewne braki bo nie obejmuje zwrotu majątków w Warszawie. Wyraził nadzieję, że zostanie to skorygowane w toku dalszych prac legislacyjnych. Ambasador przyznał, że zwrot mienia jest w Polsce wyjątkowo trudnym problemem bo Polacy sami byli ofiarami nazizmu i komunizmu.

DOSTĘP PREMIUM