Międzynarodowy Czerwony Krzyż uczy talibów jak udzielać pierwszej pomocy

Międzynarodowy Czerwony Krzyż broni się przed krytyką ze strony afgańskiego rządu, po tym jak lokalne media doniosły, że organizacja szkoli talibów. Czerwony Krzyż uczy ich jak udzielać pierwszej pomocy.

MCK podał, że w ciągu ostatniego miesiąca przeszkolił "około 70 członków zbrojnej opozycji". Organizacja przekazała też bojownikom i mieszkańcom niespokojnych regionów apteczki.

Rzecznik Czerwonego Krzyża, Marcal Izard,twierdzi, że szkolenia są częścią działań humanitarnych organizacji i przypomina, że według Konwencji Genewskiej wszyscy ranni na polu walki powinni być traktowani tak samo.

Działania MCK wzbudziły oburzenie wśród afgańskich polityków. - Oni nie zasługują na to, żeby ich traktować jak ludzi - powiedział o talibach członek lokalnych władz w Kandaharze.

Talibowie to islamscy ekstremiści, uznawani za terrorystów przez większość rządów na świecie. Po obaleniu ich rządów w Afganistanie ukryli się w górach, skąd prowadzą partyzanckie ataki na stacjonujące w kraju wojska i afgańskie służby.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM