Hillary Clinton: Świat musi zareagować na zatopienie okrętu

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton podczas wizyty w Seulu oświadczyła, że świat musi zareagować na zatopienie południowokoreańskiego okrętu "Cheonan". Jednoczesnie ostrzegła władze w Phenianie, aby zaprzestały kontynuowania polityki zastraszania i prowokacji.

Wizyta Hillary Clinton w Seulu to wyraz solidarności amerykańskiej administracji z władzami Korei Południowej, w obliczu narastającego konfliktu obydwu państw koreańskich.

W ubiegłym tygodniu w Seulu oficjalnie zaprezentowano raport dotyczący przyczyn zatonięcia w marcu tego roku na Morzu Żółtym okrętu marynarki wojennej Korei Południowej. Według ustaleń południowokoreańskich śledczych, korweta trafiona została przez torpedę wystrzeloną z północnokoreańskiej łodzi podwodnej, która naruszyła wody terytorialne Południa. Na pokładzie okrętu "Cheonan" zginęło 46 marynarzy.

Na konferencji prasowej w Seulu Hillary Clinton potwierdziła, że w tej trudnej sytuacji Stany Zjednoczone będą wspierać swego sprawdzonego sojusznika, jakim jest Korea Południowa. Według informacji przekazanych przez południowokoreańską Agencję Prasową Yonhap Korea Północna postawiła swą armię w stan gotowości bojowej. W poniedziałek władze w Seulu ogłosiły bezterminowe zawieszenie współpracy gospodarczej z komunistyczną Północą.

TOK FM PREMIUM