"Choinkowy potwór", który uderzył Janukowycza sprzedany za 18 tys. zł

Za 42 tysiące hrywien, czyli 18 tysięcy złotych, został sprzedany na internetowej aukcji wieniec, który - porwany przez wiatr - uderzył prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Wieniec - nazywany już przez Ukraińców "choinkowym potworem" - wystawiła na aukcję marginalna anarchistyczno - prawosławna organizacja Bractwo. Na początku żądali za niego 7 tysięcy hrywien. Aukcja stała się jednak tak popularna, że anonimowy nabywca za wieniec zapłacił sześć razy więcej.

Członkowie Bractwa, pieniądze, które w ten sposób zyskali chcą przeznaczyć na pomoc prawną dla swoich kolegów z organizacji. Obecnie dwóch z nich przebywa w więzieniu, a Bractwo określa ich mianem więźniów politycznych.

17 maja, gdy prezydenci Rosji i Ukrainy pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Kijowie składali wieńce, jeden z nich został porwany przez wiatr i uderzył Wiktora Janukowycza. Incydent pewnie zostałby nie zauważony, gdyby nie to, że Administracja Prezydenta poprosiła stacje telewizyjne o nie pokazywanie zdjęć z uroczystości. Nagranie pokazały jednak niektóre stacje telewizyjne, umieszczono je także w internecie.

DOSTĘP PREMIUM