Na Wyspach oszczędzają na papieżu. Pielgrzymka będzie skromniejsza

Bogatym planom wrześniowej wizyty papieża Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii zagraża brak pieniędzy. Koszty Kościoła - pierwotnie wyceniane na 7 milionów funtów - wzrosły już teraz dwukrotnie.

Z tego powodu zrezygnowano z publicznej beatyfikacji kardynała Johna Newmana w Coventry, w obecności 200 tysięcy pielgrzymów. Uroczystość dla 10 tysięcy odbędzie się w seminarium duchownym pod Birmingham. Również zapowiadane czuwanie modlitewne w Hyde Parku w Londynie może nie dojść do skutku.

Aby ratować prestiż wizyty Benedykta XVI, rząd w Londynie wyznaczył teraz na jej koordynatora kanclerza uniwersytetu w Oxfordzie, katolika Chrisa Pattena. Były komisarz Unii Europejskiej, a przedtem ostatni brytyjski gubernator Hongkongu ma opinię powszechnie lubianej osoby.

Brytyjski Kościół katolicki przyjął tę nominację z radością, gdyż może ona uratować splendor pierwszej w historii papieskiej wizyty państwowej w Wielkiej Brytanii. Poprzednia wizyta, Jana Pawła II w 1982 roku, przełamała wprawdzie uprzedzenia wielowiekowej schizmy, ale miała charakter wyłącznie duszpasterski.

DOSTĘP PREMIUM