"Drogi przyjaciel Hitler" - w Indiach powstaje film o przywódcy III Rzeszy

W Bombaju powstaje pierwszy indyjski film o Adolfie Hitlerze. Jego reżyser Ramesh Rajan Kumar chce pokazać między innymi fascynację Hitlera Indiami oraz losy indyjskiego legionu, który walczył od roku 1941 u boku armii niemieckiej.

"Drogi przyjaciel Hitler" pod takim tytułem wejdzie w przyszłym miesiącu na ekrany indyjskich kin film obrazujący ostatnie dni Hitlera w berlińskim bunkrze. Jak zapowiada reżyser, będzie to także film o związkach Hitlera z Indiami, jego fascynacji aryjską tradycja tego kraju oraz o działalności indyjskiego legionu, który u boku armii niemieckiej miał walczyć o niepodległość Indii.

"Indyjski Legion Wolności" powstał w roku 1941 w Niemczech. Tworzyli go początkowo indyjscy studenci przebywający w tym kraju. W okresie późniejszym w jego szeregach znaleźli się jeńcy wojenni z Indii pojmani przez wojska niemieckie w czasie kampanii afrykańskiej. Żołnierze legionu zostali przerzuceni do Iranu, by stamtąd przedostać się do Indii będących wówczas częścią Imperium Brytyjskiego.

Mieli tam prowadzić działalność dywersyjną i walczyć o niepodległość Indii. Reżyser chce pokazać, w jaki sposób II wojna światowa przyczyniła się pośrednio do uzyskania przez Indie niepodległości.

DOSTĘP PREMIUM