Tusk rozmawiał w Brukseli o prezydencji i pomocy powodzianom

Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne oraz unijne ramy finansowe na lata 2014 - 2010. Takie są najważniejsze zadania polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która przypadnie na drugą połowę przyszłego roku.

Premier Donald Tusk wraz z kilkunastoma ministrami rozmawiał dzisiaj w Brukseli na ten temat z przedstawicielami Komisji Europejskiej. W czasie całodziennych spotkań zaprezentowano polskie pomysły i propozycje na czas prezydencji. Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział po spotkaniu, iż jest pewien, że Polska w czasie prezydencji poradzi sobie z najtrudniejszą dla Europy sprawą czyli walką z kryzysem gospodarczym.

- Wierzę, że Polska pokaże silne przywództwo i ostrożność w radzeniu sobie z tymi sprawami. Polska jest w doskonałym miejscu, by wdrażać strategię roku 2020. To imponujące, że Polska w tak dobrej kondycji ekonomicznej przeszła przez kryzys. Polska była jedynym krajem Unii Europejskiej, który zanotował wzrost gospodarczy w 2009 roku. A prognozy na ten rok są jeszcze lepsze - powiedział Jose Manuel Barroso. Premier Donald Tusk zapowiedział, że w czasie prezydencji Polska będzie też zabiegać o to, aby nie dzielić Europy na starą i nową.

Unia gotowa pomóc Polsce

Komisja Europejska podejmie możliwie jak najszybciej decyzję o przekazaniu finansowego wsparcia Polsce, zmagającej się z powodzią. Taką deklarację złożył przewodniczący Barroso po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. - Unia Europejska jest gotowa pomóc Polsce także przy usuwaniu skutków okropnej powodzi. Polska prośba o wsparcie z Europejskiego Funduszu Solidarności będzie rozpatrzona tak szybko jak to możliwe. Mamy nadzieję, że katastrofa naturalna zostanie szybko przezwyciężona - powiedział szef Komisji.

Partnerstwo wschodnie priorytetem

W nowej służbie dyplomatycznej Unii Europejskiej powstanie departament do spraw Partnerstwa Wschodniego. Poinformował o tym w Brukseli szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Program Partnerstwa Wschodniego ma być jednym z priorytetów polskiej prezydencji. Radosław Sikorski przypomniał, że nasz kraj od kilku tygodni domaga się na forum Unii przyspieszenia realizacji kolejnych projektów Partnerstwa w krajach byłego ZSRR.

- Partnerstwo osiągnęło olbrzymi sukces polityczny. Zależy nam na przyspieszeniu wdrażania programów i realizacji budżetu. W nowej służbie dyplomatycznej ma być departament Partnerstwa Wschodniego, więc będzie grupa ludzi, która będzie wiązała z tym swój sukces zawodowy. Mamy nadzieję, że to przyspieszy realizację - dodał Sikorski.

Gaz łupkowy? "Jest zbyt wcześnie"

Szef Komisji Europejskiej ostrożnie wypowiada się o możliwości wydobywania gazu łupkowego. Jose Barroso powiedział, że Bruksela na razie prowadzi badania i dopiero ich wyniki wskażą, czy jest szansa na rozwój wydobycia niekonwencjonalnego gazu w Europie. - Jest zbyt wcześnie, by stwierdzić jaki będzie wpływ tych nowych technologii.

Ja zwykle z zadowoleniem przyjmuję informacje o nowych technologiach, bo one są sposobem na rozwiązaniem problemów, ale na całościową ocenę tej technologii jest za wcześnie. Na razie zbieramy informacje i doświadczenia na ten temat - powiedział szef Komisji Europejskiej.

DOSTĘP PREMIUM