Trybunał Praw Człowieka: Rosja ma zapłacić rodzinom czeczeńskim

Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Rosja ma zapłacić dwóm czeczeńskim rodzinom prawie czterysta pięćdziesiąt tysięcy euro zadośćuczynienia. Trybunał w Strasburgu uznał, że skarżący - rodzice i żony zaginionych - przedstawili jasne, spójne i zgodne relacje dotyczące uprowadzenia ich bliskich.

Mężczyźni zostali uprowadzeni osiem lat temu ze swoich domów przez zamaskowanych żołnierzy rosyjskich oddziałów specjalnych. Ośmiu uprowadzonych ze wsi Duba-Jurcie i Katyr-Jurcie zaginęło bez śladu.

Rosyjskie władze twierdzą, że za porwaniami stoją czeczeńskie oddziały paramilitarne. Mimo licznych dowodów, przemawiających za tym, że uprowadzeń dokonały rosyjskie wojska, prokuratura nie kontynuowała śledztwa.

Sędziów Trybunału Praw Człowieka nie przekonały argumenty Moskwy. Stwierdzili, że rosyjska wersja wydarzeń jest sprzeczna z faktami i dowodami. Orzekli, że Rosja naruszyła sześć artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, między innymi prawa do życia, zakazu nieludzkiego traktowania, prawa do życia rodzinnego, do uczciwego śledztwa i prawa do poznania faktycznych przyczyn tragedii. Trybunał stwierdził też, że rosyjskie władze nieskutecznie prowadziły śledztwo i nie chciały doprowadzić do ujawnienia prawdy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM