Parada z okazji urodzin królowej Elżbiety II

W Londynie odbyła się doroczna, parada z okazji "oficjalnych urodzin" królowej. Taka defilada gwardii pieszej, konnej i artylerii przed monarchą to tradycja brytyjskiej armii sięgająca pierwszej połowy 18. wieku.

Od prawie 200 lat ustaliło się, że uroczystość "Trooping the colour", czyli "rewii wojsk ze sztandarem" odbywa się w czerwcu, bez względu na prawdziwą datę monarszych urodzin. Główny powód to naturalnie angielska pogoda. Królowa Elżbieta II -urodzona 21 kwietnia - po raz pierwszy odebrała tę defiladę w 1951 roku, jeszcze jako księżniczka, w imieniu swego umierającego ojca, Jerzego VI. Za jej panowania paradę odwołano tylko raz, w 1955 roku, z powodu strajku na kolei. W defiladzie biorą rotacyjnie udział różne bataliony gwardii - w tym roku są to grenadierzy.

Ta parada konnicy w błyszczących półpancerzach i hełmach, piechoty w czerwonych mundurach i niedźwiedzich bermycach oraz armat w konnych zaprzęgach ma posmak teatru, ale są to wszystko żołnierze liniowi, którzy jeszcze niedawno służyli w Iraku i Afganistanie. Ta uroczystość to naturalnie wielka atrakcja turystyczna, ale podkreśla zarazem osobisty związek brytyjskich sił zbrojnych z osobą monarchy.

DOSTĘP PREMIUM