Indie: spór sądowy o ośmioletnią "boginię". "Musi chodzić do szkoły"

Ośmioletnia Sambhavi z indyjskiego stanu Andra Pradeś została ogłoszona wcieleniem bogini. Jej rodzice twierdzą, że w poprzedniej inkarnacji była przyjaciółką Dalajlamy. Lokalny komitet praw człowieka zarządził jednak, że dziecko musi chodzić do szkoły ze swoimi rówieśnikami - donosi indyjska stacja NDTV.

Stanowa Komisja Praw Człowieka upiera się, że jeśli dziewczynka nie będzie chodzić do normalnej szkoły jej konstytucyjne prawo do edukacji zostanie pogwałcone.

Rodzice Sambhavi mówią jednak że na to nie pozwolą i twierdzą, że dziewczynka uczy się buddyjskiej filozofii w aśramie w Dharamsali, gdzie mieści się siedziba Dalajlamy. - Zna angielski, francuski, Wedy (red. święte pisma hindusów) i astrologię. Wysłanie jej do normalnej szkoły nic nie da - mówi wynajęty przez rodziców prawnik.

Sędzia Subhashan Reddy upiera się jednak, że dziewczynka musi "wykształcić własną tożsamość jako normalne dziecko" i że pozbawianie jej normalnej edukacji "naznaczy ją na całe życie". - Jeśli rodzice nie dostosują się do wyroku, dziewczynka zostanie doprowadzona do szkoły przez urzędnika - zarządził sędzia.

Sambhavi zasłynęła ze swoich "niezwykłych duchowych mocy". Jej rodzice i wyznawcy twierdzą, że potrafi przewidywać przyszłość.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM