Fala zabójstw honorowych w Indiach: sąd nakazuje policji ochronę młodych małżeństw

Sąd miejski w Delhi nakazał policji zajmować się ochroną młodych ludzi, którzy zawarli związek małżeński bez akceptacji lub wręcz wbrew woli rodziców. Indyjskie media opisały ostatnio wiele przypadków podobnych morderstw.

Orzeczenie sądu ma związek z licznymi w ostatnim czasie "honorowymi zabójstwami". Ich ofiarami padali młodzi małżonkowie, których mordowali rozgniewani krewni. Teraz młodzi ludzie mogą zwracać się do policji o ochronę.

W ostatnich dniach opinię publiczną Indii poruszyło co najmniej kilka takich mordów. Zdarzają się one najczęściej w północnych Indiach, na terenach gdzie dochodzi do starcia obyczajowości sprzed stuleci z gwałtownie wchodzącą w indyjskie życie modernizacją.

Indyjska stacja NDTV opisała zabójstwo 18-letniej Moniki i 19-letniego Pinku, którzy zostali powieszeni. Ciała zostały znalezione w domu wuja dziewczyny w stanie Haryana. Policja o zabójstwo lub współudział w zabójstwie oskarżyła sześciu członków rodziny nastolatki, w tym jej rodziców, wujka i ciotkę oraz dwóch braci.

Inna para: Gurleen, jej mąż Amarpreet i teściowa zostali zaatakowani miesiąc po ślubie przez grupę młodych mężczyzn. Przewodzili jej bracia dziewczyny. Młoda małżonka i jej teściowa nie przeżyły strzelaniny.

NDTV pisała też o zabójstwie innej pary. 19-letnia Asha i 21-letni Yogesh zostali zamordowani w domu stryja nastolatki, ponieważ chcieli się pobrać wbrew woli jej rodziny. Winni zabójstwa, ojciec i stryj dziewczyny, powiedzieli dziennikarzom, że nie żałują swojego czynu.

"Zabójstw honorowych" dokonują najczęściej bracia lub ojciec młodej dziewczyny, która złamała tradycję małżeństwa aranżowanego wybierając życiowego partnera wbrew podziałom kastowym. Odrzucenie przez młodych ludzi obyczaju, w myśl którego to nie oni, ale rodzice wybierają współmałżonków odczuwane jest przez tysiące indyjskich rodzin jako hańba, którą zmyć może jedynie śmierć.

Orzeczenie delhijskiego sądu wskazuje, że indyjski wymiar sprawiedliwości dostrzegł niebezpieczeństwo, na które narażeni są młodzi ludzie. Potwierdzeniem tego są również surowe wyroki ferowane w ostatnim czasie w sprawach "honorowych zabójstw". Sądy orzekają w tych sprawach nawet karę śmierci, co przez lata zdarzało się w Indiach rzadko.

DOSTĘP PREMIUM