Metoda na antysemityzm: przebrani funkcjonariusze

Burmistrz Amsterdamu, Lodewijk Asscher, zapowiedział zaostrzenie walki z antysemityzmem w mieście. Jednym z rozpatrywanych pomysłów jest wyprowadzenie na ulice tajnych agentów poprzebieranych za Żydów.

Rzecznik Lodewijka Asschera powiedział, że burmistrz jest otwarty na nowe metody walki z narastającą agresją wobec Żydów w Amsterdamie. Sprawa rozgorzała po tym, jak w minioną niedzielę w telewizji wyemitowano nagranie, na którym rabin Lody van de Kamp jeździ z dwójką dzieci w wieku szkolnym po różnych dzielnicach miasta i spotyka się z "heilowaniem" oraz słowną agresją ze strony mijanej młodzieży. Całość zarejestrował ukrytą kamerą.

Chowanie jarmułek

Ronny Naftaniel, szef organizacji monitorującej zachowania antysemickie, twierdzi, że wśród Żydów w Holandii coraz powszechniejsze staje się ukrywanie jarmułek podczas zwykłego chodzenia po ulicy i w związku z tym popiera pomysł władz miasta. Holenderska policja używała już w przeszłości w podobny sposób tajnych agentów - funkcjonariusze przebierali się za pary homoseksualne, żeby walczyć z przemocą wobec gejów.

DOSTĘP PREMIUM