Na maturze mieli analizować wypowiedzi Jana Pawła II i Mussoliniego. Uczniowie oburzeni

Włoski związek uczniów szkół średnich skrytykował jeden z tematów maturalnych. Na egzaminie z języka włoskiego maturzyści mieli skomentować wypowiedzi między innymi Jana Pawła II i Benito Mussoliniego. Według związkowców, zestawianie tych osób jest niedopuszczalne.

Temat brzmiał "Rola młodzieży w historii i polityce", a podstawę do rozważań stanowiły wypowiedzi Benito Mussoliniego - wodza włoskiego faszyzmu, Palmiro Togliattiego - przywódcy komunistów, Aldo Moro - zamordowanego przez czerwone brygady męża stanu oraz papieża Jana Pawła II.

Jak oświadczył lider związku uczniów Marco Grandinetti, zestawienie to było nie do przyjęcia, zacierało bowiem różnice między tymi postaciami i nie liczyło się z historycznym kontekstem ich działalności.

Z pism Mussoliniego wybrano wyzwanie, jakie rzucił on swym rodakom w 1925 roku mówiąc, że jeśli faszyzm jest organizacją przestępczą, on dumny jest, że stoi na jej czele. Z dokumentów, jakie pozostawił Jan Paweł II, wybrano fragment encykliki "Centesimus annus" mówiący, że kontestacja młodzieży niekoniecznie jest niszczeniem wartości poprzednich pokoleń.

DOSTĘP PREMIUM