To nie żart. Miś Uszatek na 1-dolarówce [FOTO]

Słynąca z bogactwa koralowego nowozelandzka wysepka Niue na Pacyfiku od przyszłego tygodnia będzie miała srebrną 1-dolarówkę z wizerunkiem Misia Uszatka. Mennica Polska wybiła ją w ośmiu tysiącach egzemplarzy.

To pierwsza zagraniczna moneta ze słynnym bohaterem bajkowym. - Na awersie znajduje się portret Królowej Elżbiety II, tak jak to bywa na monetach Imperium Brytyjskiego, a na rewersie widnieje porter Misia Uszatka - opisuje Zbigniew Żmudzki, prezes łódzkiej wytwórni filmów Se-ma-for, gdzie powstała bajka o misiu z oklapniętym uchem.

Dolarówki mają wyłącznie wartość kolekcjonerską. - Numizmatycy zainteresowani monetą z wizerunkiem największego ambasadora polskiej animacji na świecie mogą ją kupić za 100 złotych - mówi Damian Sasiak z fundacji Se-ma-for.

Wcześniej bohater kreskówki gościł na lokalnych dukatach w Łodzi. Były to mosiężne, bimetaliczne i srebrne dukaty o nominałach 3, 7 i 104 "łódek". Dwiema pierwszymi monetami można było przez jakiś czas płacić w sklepach. Teraz także mają już tylko wartość kolekcjonerską.

TOK FM PREMIUM