Francuski episkopat zabrał głos ws. porażki futbolowej

W narodowej debacie na temat klęski reprezentacji Francji na piłkarskich mistrzostwach świata głos zabrał nawet... tamtejszy episkopat. W Paryżu został opublikowany komunikat biskupów, którzy mówią w nim o swoim "bólu".

W tekście tym czytamy również, że "katolicy wierzą w sport, który pozwala wykroczyć poza siebie, przy zachowaniu szacunku dla innych". Komunikat francuskiego episkopatu nosi tytuł "Sport jest wielki, gdy jest szkołą życia".

Opublikowanie tego tekstu nie oznacza, że wszyscy biskupi we Francji zostali kibicami piłkarskimi i martwią się wyłącznie kiepską formą piłkarzy. Biskupi podkreślają, że klęska narodowej ekipy na Mundialu Świata "nie jest tylko sprawą futbolu, ale również społeczeństwa", i starają się pokazać, jakie społeczne bolączki kryją się za kompromitacją na stadionach RPA.

Nie wyjaśniając dokładnie, co mają na myśli, członkowie episkopatu mówią na przykład o "braku reprezentatywności narodowej" francuskiej drużyny piłkarskiej. To sformułowanie może wywołać we Francji dyskusję, bowiem brzmi ono jak sugestia, że piłkarze nie są w wystarczającym stopniu "francuscy".

Na zakończenie komunikatu biskupi wzywają, by nie zniechęcać rozczarowywać młodych sportowców, którzy czekają na "silny znak zaufania i wiary w przyszłość".

DOSTĘP PREMIUM