Niebezpieczne urządzenie "mosquito" groźne dla młodzieży

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wzywa do zakazu używania wszelkich urządzeń akustycznych do rozpraszania młodzieży. Rezolucja przygotowana przez polskiego senatora Piotra Wacha zwraca szczególna uwagę na urządzania zwane ?mosquito" czyli komar, stosowane w wielu krajach europejskich.

" Mosquito" emituje mocny sygnał dźwiękowy wysokiej częstotliwości, słyszany jedynie przez osoby młode, które nie przekroczyły dwudziestego roku życia. Dźwięk jest agresywny i bolesny. Urządzenie, których zainstalowano w Europie ponad pięć tysięcy, najczęściej stosowane jest w Wielkiej Brytanii, w celu rozproszenia młodzieżowych gangów lub niepożądanych grup młodych ludzi gromadzących się wokół sklepów lub budynków użyteczności publicznej.

Rezolucja stwierdza, że stosowanie tych urządzeń jest niezgodne z prawami człowieka, stanowi bowiem rodzaj tortury oraz dyskryminację określonej grupy obywateli. Posłowie podkreślili, że nie jest zbadany wpływ "mosquito" na zdrowie - szczególnie dzieci, które mogą znaleźć się w jego zasięgu.

Zgromadzenie zaleciło Parlamentom i rządom państw członkowskich, by wprowadziły całkowity zakaz używania oraz sprzedaży takich urządzeń.

DOSTĘP PREMIUM