Katolicy z Indii apelują: Uczyńcie Matkę Teresę świętą

Liczne grupy katolików indyjskich, a także przedstawiciele indyjskich zgromadzeń zakonnych wysyłają do Watykanu listy z apelem o kanonizację błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. Kanonizacja miałaby się odbyć w setna rocznicę urodzin zakonnicy.

Kopie listów wysyłanych do Watykanu znajdują się w posiadaniu Konferencji Katolickich Biskupów Indii - potwierdza jej rzecznik ksiądz Bapu Joseph. Indyjski duchowny zauważa, że są one wyrazem oczekiwań katolików indyjskich, ale podkreśla jednocześnie, iż proces kanonizacyjny musi przebiegać zgodnie z procedurami.

Indyjscy wierni pragną, by kanonizacja odbyła się 26 sierpnia bieżącego roku, w setną rocznicę urodzin albańskiej zakonnicy, która swoje życie poświeciła pracy wśród najbiedniejszych mieszkańców Indii.

Matka Teresa jest założycielką Zgromadzenia Misjonarek Miłosierdzia. Przez lata pracowała w Kalkucie, opiekując się najbiedniejszymi mieszkańcami slumsów oraz ludźmi umierającymi na ulicach. Za swą działalność w Indiach otrzymała w roku 1979 Pokojową Nagrodę Nobla, a w roku 1980 najwyższe odznaczenie indyjskie Bharat Ratna. Jej indyjski biograf Navin Chawla podkreśla, że Hindusi uważają albańską zakonnicę, która do Indii przybyła w roku 1929, za swoją rodaczkę. Została ona beatyfikowana w roku 2003 przez Jana Pawła II. Matka Teresa byłaby trzecią indyjską świętą.

TOK FM PREMIUM