Nazwiska francuskich kolaborantów będą opublikowane w internecie

Dane tysięcy obywateli francuskich, którzy współpracowali z nazistami podczas II Wojny Światowej, zostaną umieszczone w internecie - donosi ?Daily Telegraph?. Nazwiska kolaborantów znajdują się w policyjnych raportach z czasów wojny, które będą upublicznione w ciągu kilku lat.

Od wyzwolenia Francji akta z lat 1940-1944 zawierające nazwiska kolaborantów były schowane w piwnicy policyjnego muzeum w Paryżu. Wkrótce zostaną one zeskanowane i umieszczone w internecie. W archiwum znajdują się notatki słuzbowe ze wszystkich komend policji we Francji i szczegóły wszystkich aresztowań i przesłuchań.

Prasa podkreśla, że publikacja rzuci nowe światło na pracę gestapo we Francji, ale też przybliży rolę Brigade Speciale, która tropiła członków ruchu oporu i innych wrogów nazistowskiego reżimu.

Plan ujawnienia nazwisk kolaborantów, z których wielu zdołało zataić swoją rolę podczas wojny, to kolejny krok władz w celu ujawnienia skali współpracy z nazistami we Francji. W 1995 roku prezydent Jacques Chirac powiedział, że Francuzi muszą przyjąć odpowiedzialność za deportację Żydów. - Zbrodnicze szaleństwo okupantów był wspierane przez Francuzów i francuskie państwo - powiedział Chirac. W ubiegłym roku francuski Sąd Najwyższy orzekł, że "naziści nie zmuszali Francuzów do zdrady swoich rodaków" i że "dobrowolnie brali oni udział w antysemickich czystkach".

Pierwsze akta będą upublicznione w 2014 roku

Akta są na razie chronione 75-letnią klauzulą tajności nałożoną przez powojenny rząd. Cały czas trwają jednak prace konserwatorskie nad pożółkłymi i podartymi dokumentami. Materiały z 1940 roku zostaną opublikowane w 2015 roku. Dokumenty z kolejnych lat będą sukcesywnie odtajniane przez następne cztery lata.

Francja skapitulowała przed Niemcami po miesiącu trwania wojny. Kolaboracyjny reżim Vichy nie tylko aktywnie współpracował w tropieniu i eksterminacji Żydów, ale też mordował tysiące innych "niepożądanych elementów", m.in. socjalistów, homoseksualistów i Cyganów.

DOSTĘP PREMIUM