Szpieg za szpiega? Media o wymianie agentów między USA a Rosją

Czy skandal szpiegowski w Stanach Zjednoczonych zakończy się wymianą schwytanych agentów z Rosją? Tak spekulują brytyjskie i rosyjskie media, powołując się na adwokata skazanego za szpiegostwo.

Prawniczka reprezentująca fizyka Igora Sutiagina (15 lat za szpiegostwo na rzecz USA i duże pretensje Amnesty International do jakości procesu), powiedziała BBC, że usłyszała od swojego klienta, iż ma on być jedną z dziesięciu osób wymienionych za dziesięciu Rosjan zatrzymanych niedawno w USA. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tej informacji.

Rosja ich bardziej potrzebuje

Wiadomo jedynie, że Sutiagin został przewieziony z kolonii karnej, gdzie odbywał wyrok, do więzienia śledczego Lefortowo w Moskwie. Tę informację, bez potwierdzenia władz, podają też media rosyjskie. - Zdecydowano wysłać go do Anglii z zamian za ludzi, których Rosja bardziej potrzebuje - powiedział agencji "Interfax" obrońca praw człowieka Ernst Czernyj.

Proces Sutiagina był ostro krytykowany m.in. przez Amnesty International . Uczony został aresztowany 11 lat temu za przekazanie informacji amerykańskiemu wywiadowi. Fizyk twierdził, że przekazał jedynie dostępne ogólnie dane brytyjskiej firmie konsultingowej. Został uniewinniony, jednak w kolejnym procesie skazano go na 15 lat więzienia.

Skandal szpiegowski w USA

FBI zatrzymała ponad dwa tygodnie temu 10 osób podejrzanych o szpiegostwo. Agenci działali w parach: zakładali rodziny, mieli ze sobą dzieci. Ośmiu zatrzymanych zostało aresztowanych jako "osoby prowadzące zakonspirowaną, długoterminową" akcję wywiadowczą na rzecz rządu Rosji. Dwie kolejne osoby zatrzymano dzień później pod zarzutem uczestniczenia w tym samym programie wywiadowczym prowadzonym na terenie USA. Według FBI, oskarżeni posługując się z sfałszowanymi dokumentami zamieszkali w USA, gdzie uczęszczali na uniwersytety i podejmowali pracę.

Jedenasta podejrzana w śledztwie osoba pozostaje na wolności. Christopher Metsos został zatrzymany co prawda przez policję na Cyprze. Jednak wypuszczono go za kaucją. Miał codziennie meldować się na policji, jednak natychmiast po wypuszczeniu z aresztu zniknął. Według FBI, to on pośredniczył w kontaktach pozostałych agentów z siatką szpiegowską w USA.

DOSTĘP PREMIUM