Aresztowanie 3 członków Al kaidy w Norwegii

W Norwegii zatrzymano trzy osoby pod zarzutem przynależności do al-Kaidy oraz przygotowywania zamachów terrorystycznych - poinformowała tamtejsza Policja bezpieczeństwa - PST. W policyjnej akcji dwie osoby zostały zatrzymane w Oslo, natomiast trzecia w innym miejscu.

Służby norweskie i amerykańskie obserwowały trzech mężczyzn od ponad roku. Prawdopodobnie planowali podobny zamach bombowy do tego nieudanego w nowojorskim metrze w roku ubiegłym.

Wg agencji AP terroryści mieli wykorzystać tani i bardzo niebezpieczny materiał wybuchowy TAT (Triacetone Triperoxid), zwany potocznie "Matką szatana". Nie wiadomo, czy planowane akcje terrorystyczne dotyczyły Norwegii czy innego kraju. Prokurator generalny stanów zjednoczonych Eric Holder stwierdził, że to jedna z poważniejszych grup terrorystycznych od czasu tej z 11 września.

Kiedy w lutym tego roku PST przedstawiała ocenę zagrożenia atakami terrorystycznymi ze strony Al-Qaidy na 2010 rok, szefowa służb bezpieczeństwa Janne Kristiansen, poinformowała, że środowiska, będące pod wpływem ekstremistycznej ideologii islamskiej, mogły przyczynić się do zmiany stanu zagrożenia w Norwegii, który w 2009 był oceniany jako niski - pisze portal "Moja Norwegia". W przedłożonym raporcie PST precyzuje, że owe groźby mogą się zmieniać bardzo szybko (atak terrorystyczny może wystąpić bez wcześniejszego ostrzeżenia).

Norwegia stała się w ciągu ostatniego roku wyraźnym wrogiem islamskiego ekstremizmu i obecnie prawdopodobieństwo ataków terrorystycznych jest w niej podobne do innych krajów w których miały one miejsce. Nigdy wcześniej PST nie oskarżała tak wiele osób o planowanie zamachów.

Wg informacji otrzymanych przez NRK sytuacja dotyczy ekstremalistów islamistycznych i jest międzynarodowego zasięgu. Premier Jens Stoltenberg i minister sprawiedliwości Knut Storberget wypowiedzą się przed mediami dziś o godzinie 13.30.

DOSTĘP PREMIUM