Zagraniczne portale o Polańskim: "Jest wolny"

Niemal wszystkie największe zagraniczne portale informacyjne odnotowują na swoich stronach głównych decyzję szwajcarskiego ministerstwa sprawiedliwości, by Romana Polańskiego nie odsyłać do Stanów Zjednoczonych. Informacja o zwolnieniu reżysera z aresztu domowego w Gstaad jest główną informacją francuskich mediów.

Nie będzie ekstradycji. Polański jest już wolny>>

Szwajcarskie władze nie wydały zgody na ekstradycję do USA Romana Polańskiego. Stany Zjednoczone nie mogą wnieść apelacji od tej decyzji.

Roman Polański przebywał w Szwajcarii przez 10 miesięcy. Większą część wyroku odsiedział w areszcie domowym w Gstaad. Reżyser został zatrzymany we wrześniu 2009 r. na lotnisku w Zurychu na podstawie listu gończego wydanego w USA, gdzie jest oskarżony o kontakty seksualne z nieletnią w 1977 roku.

Minister sprawiedliwości Eveline Widmer-Schlumpf powiedziała, że amerykański wniosek o ekstradycję był obarczony wadą prawną. Na to powoływali się między innymi prawnicy Polańskiego. Strona szwajcarska nie otrzymała też z USA protokołu według którego zasądzoną karę Polański odbył już w 1978 r., kiedy spędził 42 dni w klinice psychiatrycznej.

DOSTĘP PREMIUM