300 kalabryjskich mafiosów zatrzymała włoska policja

Włoska policja zatrzymała ponad 300 osób w wielkiej obławie na kalabryjską mafię. W akcji udział wzięło trzy tysiące policjantów karabinierów, zarówno na południu, jak i na północy kraju. To największa tego typu akcja włoskiej policji w ostatnich latach.

Aresztowanym postawiony został zarzut przynależności do organizacji o charakterze mafijnym, handlu bronią i narkotykami, a także zabójstw, wymuszeń i lichwy. Prokuratury w Kalabrii i Lombardii zajęły się szczególnie obecnością Ndranghety na północy Włoch w przemyśle i handlu, jak również jej kontaktami ze światem politycznym i samorządami lokalnymi.

Podczas operacji policji skonfiskowano duże ilości pieniędzy, broni i narkotyków oraz nieruchomości o łącznej wartości kilkudziesięciu milionów euro.

Kalabria na południu Włoch to jeden z najbardziej mafijnych regionów w kraju. Kalabryjska mafia Ndrangheta (nazwa pochodzi od greckiego słowa "męstwo") uchodzi za jedną z czterech największych grup przestępczych we Włoszech, obok Kamorry w Neapolu, Cosa Nostry na Sycylii i najmniejszej Sacry Corony w południowo-wschodniej części Apulii. Kalabryjska mafia uważana jest jednak za najgroźniejszą, a jednocześnie najaktywniejszą włoską mafię, obecną w tej chwili nie tylko we Włoszech, ale także w północnej Europie i za oceanem.

Włoski ośrodek badawczy Eurispes szacuje, że na przemycie broni i narkotyków, haraczach oraz prostytucji, Ndrangheta zarobiła około 44 miliardy euro.

Masowe aresztowania kalabryjskich mafiosów to kolejna w ostatnich dniach skuteczna akcji policji skierowana przeciwko potężnej włoskiej mafii. Wczoraj podczas wielkiej operacji w Kampanii, służby skonfiskowały majątek neapolitańskiej mafii o wartości 1 miliarda euro oraz aresztowały 17 osób z najpotężniejszego klanu Kamorry - Casalesi.

DOSTĘP PREMIUM