Włochy: znaleziono nieznany obraz Caravaggia

O znalezieniu w rzymskiej kurii Towarzystwa Jezusowego nieznanego obrazu Caravaggia donosi w niedzielnym wydaniu watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Wiadomość zbiega się z obchodami w Rzymie 400. rocznicy śmierci wielkiego włoskiego malarza.

Obraz nosi tytuł "Męczeństwo św. Wawrzyńca" i jak pisze watykański dziennik, ma wszelkie cechy malarstwa Caravaggia. Jest stylistycznie "bez zarzutu" i "przepiękny". Przedstawiony na płótnie młody mężczyzna leżący na płonącej desce, ma usta otwarte "w milczącym krzyku" i "rękę wyciągniętą w ostatecznym geście".

Nie można nie skojarzyć tego obrazu z tak znanymi pracami Caravaggia, jak "Nawrócenie Szawła", "Męczeństwo św. Mateusza" czy "Judyta i Holofernes".

"L'Osservatore Romano" zastrzega jednak, że nie można jeszcze ogłaszać, iż odnaleziony obraz na pewno dziełem artysty. Potwierdzenie przypuszczeń przyniosą dalsze badania, trzeba uzbroić się więc w cierpliwość.

Wiadomość, jaka przynosi watykański dziennik, zbiegła się z obchodami w Rzymie 400. rocznicy śmierci malarza. Z tej okazji przez całą noc z soboty na niedzielę rzymianie mają bezpłatną możliwość podziwiania piętnastu jego dzieł przechowywanych w Wiecznym Mieście.

DOSTĘP PREMIUM