Fanatycy zastrzelili dwóch mężczyzn. Podejrzewali chrześcijan o bluźnierstwo

W pakistańskim mieście Faislabad muzułmańscy fanatycy zamordowali dwóch chrześcijan oskarżonych wcześniej o bluźnierstwo przeciw islamowi i oczyszczonych z zarzutów przez miejscową policję. W Faislabadzie od kilkunastu dni trwały demonstracje muzułmanów nawołujących do ukarania domniemanych bluźnierców.

Pakistański sąd wysłuchał opinii ekspertów policyjnych, według których podejrzani nie pisali ogłoszeń obrażające zdaniem muzułmanów islam.

Gdy obaj bracia opuszczali gmach sądu, dwóch sprawców oddało w ich kierunku strzały, zabijając ich na miejscu. Ranny został także eskortujący ich policjant. Do morderstwa doszło na oczach setek ludzi zgromadzonych przed budynkiem sądu.

Chrześcijanie z Faisalabadu od kilkunastu dni alarmowali, iż w mieście narasta fanatyzm muzułmański i następuje eskalacja gróźb kierowanych pod ich adresem.

W mieście mieszka około 100 tysięcy chrześcijan. Wielu z nich opuściło w ostatnich dniach swe domy w obawie przed pogromami.

Obowiązujące w Pakistanie prawo, nakazujące karanie bluźnierstwa przeciw islamowi, jest krytykowane przez mniejszości religijne oraz obrońców praw człowieka.

Zdaniem krytyków umożliwia ono rzucanie nieudowodnionych oskarżeń i prowadzi do ograniczenia praw mniejszości religijnych. Pakistan jest republiką islamską, w której muzułmanie stanowią religijną większość.

DOSTĘP PREMIUM